26. avg. 2016

MIMBERA - MEKTEPSKI PLAN




الْحَمْدُ لِلَّهِ  رَبِّ الْعَالَمِينَ،  نَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَ نَسْألُهُ الكَرَامَةَ فِيماَ بَعْدَ الْمَوْتِ لَنَا وَ لِجَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ. وَنَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئاتِ أعْمَالِنَا.  مَنْ يَهْدِهِ اللَّهُ فَلاَ مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هَادِيَ لَهُ.
وَأشْهَدُ أنْ لا إِلَهَ إِلاّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، أرْسَلَهُ بِالْحَقِّ بَشِيرًا وَنَذِيرًا وَ سِرَاجًا مُنِيرًا لِيُنْذِرَ مَنْ كَانَ حَيًّا وَ يَحِقَّ الْقَوْلُ عَلىَ الْكَافِرِينَ.
صلى الله تعالى عليه وعلى آله وأولاده وأزواجه وأصحابه وأتباعه. وخلفائه الراشدين المرشدين المهديين من بعده . ووزارئه الكاملين في عهده. خصوصا منهم على ساداتنا أبي بكر وعمر وعثمان وعلي. وعلى بقية الصحابة والقرابة والتابعين. والذين اتبعوهم بإحسان إلى يوم الدين،
رضوان الله تعالى عليهم وعلينا أجمعين. أما بعد، فيا عباتد الله، اتقوا الله وأطيعوه . إن الله مع الذين اتقوا والذين هم محسنون .
قال الله تعالى فى كتابه الكريم :
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ ۖ لَا يَضُرُّكُم مَّن ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ ۚ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ [٥:١٠٥]
صدق الله العظيم
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!        

Zahvala pripada Allahu dž.š. Neka je salavat i selam na Allahova Poslanika Muhameda, s.a.v.s., na njegovu časnu porodicu, ashabe, i svakog onog koji bude slijedio uputu do Sudnjega dana. (Amin)

  A zatim: Dragi brate i poštovana sestro, danas je petak 23. zu-l-ka'de 1437. ili 26. avgust 2016. godine. Ovo je 46. hutba u novoj godini. Prošli petak imasmo temu, ,Mekteb je pred nama', a današnja je, ,Mektepski plan'.

 Polazeći od naravi misije Islamske zajednice, svijest i odgovornost za duhovne vrijednosti djece i omladine treba da budu na najvišem nivou njenih prioriteta. Naš uspjeh u tome mogao bi biti najbolji odgovor na poziv Allaha Uzvišenog: „O, vjernici, pobrinite se o sebi!“ (El-Maide, 105.) Zato se naša svijest treba i može produbljivati a naši napori u radu s djecom i mladim ljudima uvećavati. Allahovi miljenici Ibrahim i Ismail, a. s., pokazali su s kolikom žrtvom na tom putu treba istrajavati. To i mi simbolično potvrđujemo svake godine svojim kurbanom, koji je u osnovi porodični ibadet, zasnovan na takvaluku i želji da naša djeca budu sačuvana na najboljem putu.

  U arapskom jeziku nalazimo da je riječ Mekteb poznata kao Kuttab koja u prijevodu znači škola. Pojam mekteb u bosanskom jeziku predstavlja osnovnu islamsku vjersku školu. U njemu se djeca uče osnovama  vjere, osnovama islamskog načina života i ponašanju u društvu, osnovama arapskog pisma (čitanje, pisanje i izgovor), te učenju (pravilnom iščitavanju) Kur'ana.

  Glede pripreme za mekteb, važno je na početku mektepske godine napraviti plan rada i aktivnosti, u džamiji sabrati roditelje prošlogodišnjih polaznika vjeronauke i izvijestiti ih o dosadašnjem radu sa djecom u zadnjoj mektepskoj godini.

  Formirati mektebski odbor roditelja, koji će u saradnji sa muallimom-imamom raditi na poboljšanju mektebskih obrazovnih aktivnosti, planiranju ekskurzija, nagrađivanja polaznika, kako bi se uspostavila što bolja saradnja između imama i roditelja, a zarad što boljeg odnosa sa djecom. Mektepski odbor se sastoji od po dva roditelja iz svake mektebske grupe. Zadaci Mektepskog odbora su: veza između roditelja i muallima koji u svakom trenutku stoje na raspolaganju i spremni su pomoći različite mektebske projekte, od kupovine paketića za Bajram, kupovine nagrada za djecu, do organizovanje izleta, itd.).

  Pronaći hair sahibije, džematske hizmećare koji će svojim redovnim donacijama za kupovinu mektepskog pribora, sveski, olovki, flomastera i pomoći oko ekskurzija, pripomoći da mekteb bude veselje a ne žalost, lahkoća a ne napor, radost a ne breme, ili nedaj Bože dosada za djecu u mektebu. Redovni dolasci u mekteb su najvažniji preduslov za uspješan rad. Planirati da se najredovniji i najbolji polaznici obraduju nagradama na kraju mektebske godine. Uložiti dodatne napore za sedmična druženja, mjesečne tribine, prigodne svečane programe za mlade.

  Na kraju da ponovimo. Imam-muallim ne zna promijeniti krov na džamiji, ali zna da uspjeha u mektebu nema bez motivacije djece od strane roditelja, bez pozitivnog stava džematlija i bez materijalne podrške od strane džemata.

  Vi kao roditelji znate dobro kako da motivišete svoje dijete da uspije  u školi. Da bi dijete išlo u mekteb a pogotovo uspjelo u mektebu, potrebno je puno više. Da bi dijete samo došlo i bilo redovno potrebno je da imam obavi hejbe poziva, da posjeti one roditelje do kojih je moguće doći kada to odgovara i imamu i roditeljima, da ubijedi roditelje i članove džemata da je važno da djeca dolaze u mekteb, da budu redovna, ali i da nauče osnovne pojmove, da bi znali pravilno komunicirati sa Allahom dž.š., sa drugim ljudima ali i sa samima sobom, u izazovima koje život nosi.

  Važno je znati. Muallim je na početku svake mektepske godine u dilemi. Šta je realno da dijete usvoji u toku mektebske godine? Koliko godina se realno pohađa mekteb i tamo gdje je upisanost na dobrom nivou? Prvo učiti kako ili zašto? Neki znaju kako se klanja ali koliko ih zna zašto je to važno? Učiti prvo sura napamet naslijepo (naezber) ili prvo učiti  čitati i učiti Kur'an? Učiti teorijski propise o vjerovanju, ibadetu, ahlaku u prvim godinama a čitati u četvrtoj  ili petoj  godini nastave!?  Koliko je realno očekivati nastavu a vrijeme održavanja mektebske nastave je u slobodnom danima roditelja koji imaju potrebu i želju posjetiti svoje roditelje, rodbinu i prijatelje?!

  Dova

  Uzvišeni Allahu, olakšaj nam odgoj naše djece i uputi ih na Pravi put, neka budu radost našeg srca na dunjaluku i ahiretu: "Gospodaru naš, podari nam u ženama našim i djeci našoj radost i učini nas predvodnicima čestitim!" (El-Furkan, 74.

 Milostivi Allahu, podari nam poštovanje prema našim džamijama i onima koji nas vode na pravi put. Učini da volimo džamiju pa da se radujemo petku i džumi namazu u njemu. Ne zaboravljajmo svoju islamsku zajednicu. Amin!

ألا إن أحسن الكلام و أبلغ النظام. كلام الله الملك العزيز العلام. كما قال الله تبارك و تعالي في نظم الكلام: و إذا قريئ القرآن فاستمعوا و أنصتوا لعلكم ترحمون.
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرحمن الرحيم: إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ.
[جلوس]
بارك الله لنا و لكم و لسائر المؤمنين و المؤمنات و المسلمين و المسلمات الاحياء منهم و الاموات يرحمتك يا أرحم الرحمين
الخطبة الثانية
الحمد لله حمد الكاملين. و الصلاة و السلام علي رسولنا محمد و آله و صحبه أجمعين. تعظيما لنبيه و تكريما لفخامة شأن شرف صفيه. فقال عز و جل من قائل مخبرا و آمرا: إن الله و ملائكته يصلون علي النبي, يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.
اللهم صلي علي محمد و علي آل محمد, كما صليت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد.
اللهم بارك علي محمد و علي آل محمد, كما باركت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد.
اللهم أصلح أحوالنا, و أحسن أعمالنا, و بلّغْنا مما يرضيك آمالنا, و ولِّ اُمورنا خيارنا, و لا تولَّ اُمورنا شرارنا, و لا تؤاخذنا بما فعل السفهاء منّا, و كن لنا و لا تكن علينا. اللهم اجعل هذا البلدآمنا, مؤمنا, مطمئنّا و سائر البلاد المسلمين برحمتك يا أرحم الرحمين.
ان الله يأمر بالعدل و الإحسان ، و ايتاء ذي القربي و ينهي عن الفحشاء و المنكر و البغي يعظكم لعلكم تذكرون.
 صدق الله العظيم

Literatura: Tefsir ibni Kesir, Sahihul-Buhari, Hašim Zahirović, Vahid ef. Fazlović.




 Nijaz Salkić

Ni komentarjev:

Objavite komentar