28. dec. 2018

MIMBERA - ISKRICE IMANA



الْحَمْدُ لِلَّهِ  رَبِّ الْعَالَمِينَ، نَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَ نَسْألُهُ الكَرَامَةَ فِيماَ بَعْدَ الْمَوْتِ لَنَا وَ لِجَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ. وَنَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئاتِ أعْمَالِنَا. مَنْ يَهْدِهِ اللَّهُ فَلاَ مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هَادِيَ لَهُ.
وَأشْهَدُ أنْ لا إِلَهَ إِلاّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، أرْسَلَهُ بِالْحَقِّ بَشِيرًا وَنَذِيرًا وَ سِرَاجًا مُنِيرًا لِيُنْذِرَ مَنْ كَانَ حَيًّا وَ يَحِقَّ الْقَوْلُ عَلىَ الْكَافِرِينَ.
 صلى الله تعالى عليه وعلى آله وأولاده وأزواجه وأصحابه وأتباعه. وخلفائه الراشدين المرشدين المهديين من بعده. ووزارئه الكاملين في عهده. خصوصا منهم على ساداتنا أبي بكر وعمر وعثمان وعلي. وعلى بقية الصحابة والقرابة والتابعين. والذين اتبعوهم بإحسان إلى يوم الدين،
 رضوان الله تعالى عليهم وعلينا أجمعين. أما بعد، فيا عباتد الله، اتقوا الله وأطيعوه. إن الله مع الذين اتقوا والذين هم محسنون
قال الله تعالى فى كتابه الكريم :
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آيَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِيمَانًا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ
 صدق الله العظيم
 U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!            
 Hvala Allahu, koji je za mu'mine rekao: ,,Pravi vjernici su samo oni čija se srca strahom ispune kad se Allah spomene, a kad im se riječi Njegove kazuju, vjerovanje im učvršćuje i samo se na Gospodara svoga oslanjaju, ….'' (El-Enfal, 2-4)
Salavat i selam neka je na Allahova poslanika, Muhammeda, s.a.v.s., koji je rekao: ,,Pravi musliman je onaj od čijeg su jezika i ruku pošteđeni drugi muslimani, a pravi vjernik je onaj, kome ljudi mogu povjeriti svoj život i svoj imetak. (Tirmizi,.“
 A zatim: dragi brate i poštovana sestro, danas je petak 21. rebiu-l-ahir 1440. ili 28. decembar 2018. godine. Ovo je 16. hutba u novoj godini. Prošli petak imasmo temu, ,Mu'minova čehra', a današnja je, ,Iskrice imana.'
Poštovana braćo i sestre.
 Vjernik-mu'min je poput ukrasa na poklonu, kada se pojavi ponašanjem zadivi, on je i smjerokaz i mjerokaz.
 Mu'min ne ogovara, ne ponižava, ne ismijava; ne istražuje mahane, ne prenosi riječi, ne sveti se, ne veseli se kad neko pogriješi. Riječi su mu mehlem i lijek, sa učenim se druži da nauči, među njima šuti da ne pogriješi, a kada govori, govori da se okoristi. Kad dobro učini on se veseli, kad pogriješi, oprost zamoli. Kad mu se nasilje učini, on se strpi i opet pravedno postupi.
Mu'min je koristan; u porodici, po dobru ga poznaju na ulici i u naselju, u džematu i u džamiji. Mu'min popravlja a ne kvari, podiže a ne ruši, pomaže a ne odmaže. Mu'min nije dužnik, mu'min vazifu-članarinu redovno podmiruje, mekteb pomaže i svakom napretku se raduje.  Mu'min je prijazan, prijatan. Mu'min se raduju i kada ga nema, za njim tuguju.
 Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ,,Tako mi Onoga u čijoj je ruci Muhammedova duša, zaista je mu’min – vjernik poput pčele, koja jede samo ono što je dobro, daje samo dobro i kada sleti (na cvijet), ne polomi niti pokvari.” (Ahmed)
 Sve pohvalne karakteristike koje se nalaze pri pčeli, nalaze se pri mu’minu.  Najvažnije spomenute osobine u hadisu jesu hranjenje dobrim, proizvodnja lijepog
 Pčela uzima samo polen, prah i nektar najboljih i najmirisnijih cvjetova. Prelazi kilometre da bi našla najbolju i najčistiju ispašu. Sama sebi odabire cvjetove. Ne postoji, mimo pčele, insekat koji tako pažljivo odabire mjesto na kojem će se nalaziti i djelovati. Mu’min se hrani kao pčela, traži samo dobro, halal i svojim trudom stečeno. Njegovo privređivanje, opskrba, hrana, odjeća, piće jeu halal i samo dobro.
 Med izlazi iz unutrašnjosti tijela pčele, kao najbolji i najkorisniji produkt, a spominje se u plemenitom Kur’anu i na blagodat meda Uzvišeni Allah podsjeća Svoje robove: ,,Iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je, uistinu, dokaz za ljude koji razmišljaju.” (En-Nahl, 69)
 Ne postoji insekt čiji je proizvod koristan kao proizvod pčele. Međutim, da li je lahko napraviti med? Da bi pčele proizvele jedan kilogram meda, pčele treba u košnicu da unesu 3–4 kg nektara, što zavisi od sadržaja vlage u zraku i nektaru. Iz jednog cvijeta pčela usisa oko 0,02 mg nektara. Jedna pčela u minutu posjeti oko 10 cvjetova, a jedan izlet iz košnice traje oko 10 minuta. Za vrijeme jednog leta pčela posjeti oko 100 cvjetova. Izvan košnice pčela radi dnevno 6–7 sati. Za to vrijeme napravi oko 40 letova i posjeti oko 4.000 cvjetova. Ako je paša jedan kilometar udaljena od pčelinjaka, pčele će se s punim tovarom vratiti u košnicu za 3–5 minuta, dok će tri kilometra preletjeti za 20–25 minuta. Za 1 kg meda pčele treba da donesu oko 140.000 tovara nektara. Za preradu jednog kilograma nektara potreban je prostor u koji bi moglo da se smesti 2,5–3 kg meda. U nektaru ima 40–80% vode koju treba smanjiti na oko 18% koliko je ima u zrelom medu. Pčele odstranjuju vodu tako što kapi nektara raspoređuju na ćelije saća i premještaju ih sa ćelije na ćeliju više puta, sve dok suvišna voda ne ispari.
 Pčela može odletjeti od košnice skoro osam kilometara i bez greške će naći put nazad. Pri letu bez tereta pčela razvija brzinu do 65 km na sat. Za jednu minutu preleti preko jednog kilometra. Natovarena nektarom i polenom pčela smanjuje brzinu leta za 18–36 km na sat, zavisno od smjera i pravca vjetra. Na jedan kilometar puta pčela troši 0,43 mg šećera sadržanog u nektaru. Pri letu krilo pčele napravi preko 400 zamaha u sekundi. Prosječna dužina jezika pčele je 6–7 mm.
 Mu’minov proizvod treba da bude kao med. Njegova djela, govor, ponašanje, komšiluk, bračna zajednica, u konačnici trebaju biti kao med.
 Pčela na krajnje pažljiv i milostiv način obilazi latice cvjetova i pupoljke. Ne nasrće na njih, kao što to čine skakavci, niti navaljuje na njih kao što to čine stršljenovi i ose. Njen obilazak cvjetova i bašča rezultira oprašivanjen, a potom plodovima. Opstanak jedne trećina biljnog svijeta, Allahovim htijenjem, ovisan je o pčelinjem oprašivanju. Pčela nije insekt koji pričinjava štetu kao skakavci i ose. Štaviše, pčela svoje naseobine pravi daleko od ljudskih pogleda i dohvata kako ne bi nikoga povrijedila. Pčela po svojoj prirodi ne ujeda, osim onoga koji je uznemirava i želi povrijediti. Kreće se po svim mjestima. I ukoliko vidi ljude ili životinje, udalji se od njih, a ne kao ose koje napadaju i na najmanji pokret.
 Mu’min ne čini štetu drugim osobama niti iz uznemirava. Mu’min je kao pčela, ne dolazi u dodir sa lešinom. Nije kao muha koja kruži oko nečistoće i prljavštine. Ne istražuje pogreške drugih osoba i ne uhodi ih. Kada vidi mahanu i nedostatak, nastoji da otkloni i popravi, ne fokusira se na istraživanje, kao što pčela traga samo za polenom i ne gubi svoje vrijeme u beznačnajnim stvarima.
 Prolazi pored mahana i ne zadržava se kod njih isto kao pčela koja, kada sleti na laticu ili pupoljak, ne polomi ga. Jer, ona je lahkoga slijetanja i nježnoga kretanja, isto kao što je to mu’min. Kada popravlja određenu nepravilnost, ne uvećava je. Naprotiv, nježno liječi probleme, kao što čini pčela sa laticama, cvjetovima i pupoljcima. Mu’min liječi problem kao što to čini pčela kada sakuplja cvjetni prah i polen: stoji na cvijetu i ne polomi ga. I kada ostvari svoj cilj, udalji se od cvijeta, a on je korisniji jer je oprašen. Isto tako mu’min ne ispravlja određenu nepravilnost, a da ne izađe iz nje sa svakim dobrom.
 Pčela ne pričinjava štetu u svom kretanju. Isto tako mu’min ostvaruje korist prilikom popravljanja nepravilnosti, kao što se i drugi okoriste od njega. Koristi ljudima i pomaže im, a okoristi se od njih nagradom.
 Pčela se odlikuje neprestanim radom i ulaganjem truda. Strpljiva je cijeli dan u gradnji svoje košnice, naseobine. Pažljivo čuva svoje potomstvo. Smjela je i hrabra. Žrtvuje sama sebe zbog izgradnje svoje košnice. Voli zajednicu i kolektivni rad.
 Pčela je strpljiva, snažna i izdržljiva isto kao i mu’min. Mu’min je jake volje i vizije. Prevladava prepreke, a one njega ne nadvladavaju. Voli zajednicu kao što to voli i pčela. Ojačava i potpomaže. Ne zamara se i ne dosađuje, kao pčela se žrtvuje. Žrtvuje imetak, vrijeme, trud, uživanje. Budimo poput pčele, obilazimo se, družimo se, ojačavajmo svoje košnice a ne zadovoljimo se da smo sebi sami dovoljni!
Dova
 O Allahu, učini nas od onih koji vjeruju, koji se kaju i popravljaju. Ti si, zaista, Sveoprostivi i Premilostivi.
 Milostivi Allahu, daruj mudrost onima koji nas na pravi put vode. Neka nam srca ustrepte u džamiji i na džumi namazu. Čuvajmo svoju islamsku zajednicu. Amin!


ألا إن أحسن الكلام و أبلغ النظام. كلام الله الملك العزيز العلام. كما قال الله تبارك و تعالي في نظم الكلام: و إذا قريئ القرآن فاستمعوا و أنصتوا لعلكم ترحمون.
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرحمن الرحيم: إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ.
[جلوس]
بارك الله لنا و لكم و لسائر المؤمنين و المؤمنات و المسلمين و المسلمات الاحياء منهم و الاموات يرحمتك يا أرحم الرحمين
الخطبة الثانية
الحمد لله حمد الكاملين. و الصلاة و السلام علي رسولنا محمد و آله و صحبه أجمعين. تعظيما لنبيه و تكريما لفخامة شأن شرف صفيه. فقال عز و جل من قائل مخبرا و آمرا: إن الله و ملائكته يصلون علي النبي, يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.
اللهم صلي علي محمد و علي آل محمد, كما صليت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد.
اللهم بارك علي محمد و علي آل محمد, كما باركت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد.
اللهم أصلح أحوالنا, و أحسن أعمالنا, و بلّغْنا مما يرضيك آمالنا, و ولِّ اُمورنا خيارنا, و لا تولَّ اُمورنا شرارنا, و لا تؤاخذنا بما فعل السفهاء منّا, و كن لنا و لا تكن علينا. اللهم اجعل هذا البلدآمنا, مؤمنا, مطمئنّا و سائر البلاد المسلمين برحمتك يا أرحم الرحمين.
ان الله يأمر بالعدل و الإحسان ، و ايتاء ذي القربي و ينهي عن الفحشاء و المنكر و البغي يعظكم لعلكم تذكرون
 صدق الله العظيم

Literatura:Tefsir ibni Kesir, Sahihul Buhari,Biotehnički fakulteti,Mr Nebojša Veličković.

Nijaz Salkić

Ni komentarjev:

Objavite komentar